Zachtělo se mi prstenu z netradičního kovu. A tak jsem objevila tantal. Je to kov tmavě šedomodrý, vzácný a tvrdý. Mnohem tvrdší než stříbro nebo zlato, proto s ním moc šperkařů nepracuje. A když už se do toho pustí, cena se vyrovná zlatu, protože práce s ním není snadná. Jinak se tantal využívá na výrobu implantátů, chirurgických nástrojů, elektronických součástek...
Moc tantalových prstenů nenajdete... Já jsem si nakonec jeden objednala na Fleru u výrobce okotoko, se kterým jsem se domluvila na trošku jiném vzhledu vystaveného prstenu. Ve všem mi ochotně vyšel vstříc a já jsem naprosto spokojená.
Od okotoko se mi líbí více šperků. Ve své tvorbě využívá hodně techniku mokume gane (mám tam favorita :-)) a pracuje s damaškovou ocelí. Dovolila jsem si zkopírovat z tvůrcova profilu tento text:
Prstýnek jsem si objednala široký 5 mm, tepaný, s diamantem ve zlatém kroužku. Je nádherný a netypický. |
Zabývám se uměleckým zpracováním různých kovů od oceli po zlato. Kovu šperky z damaškové oceli, mou specialitou je výroba technikou Mokume Gane.
Mokume Gane je stará kovářská technika, jejíž počátky lze hledat v Japonsku konce 17. století. Slova mokume gane znamenají v překladu zhruba „kov struktury dřeva”, což poměrně přesně vystihuje vrstevnicové vzory, objevující se při zpracovávání kovů touto metodou. Kroucené, výřivé a vlnité obrazce v Mokume připomínají damaškovou ocel; proces vzniku Mokume Gane je ostatně analogický k výrobě damascenek. Mokume Gane technika byla původně využívána při výrobě mečů, respektive jejich záštit (tsuby) a jiných součástí; nyní tímto způsobem vznikají především jedinečné šperky. Mokume gane vzniká vrstvením různých kovů, drahých i tzv. obecných. Používáno je stříbro, měď a její nejrůznější slitiny, ale i zlato, palladium, platina. Základem výroby Mokume Gane je spojení plátků různých kovů v jednolitý, kompaktní blok, přičemž je zachována vrstvená struktura - nedochází k smísení kovů, nevzniká jejich slitina. Proces tzv. difuzního sváření probíhá pod velkým tlakem, za přesně stanovené vysoké teploty a v přísně kontrolované, redukční atmosféře. Vzniklý bloček je následně překováván, kroucen, vytahován. Kombinací technik, zahrnujících broušení, cizelování, rytí , řezbu do kovu etc., je dosažen výsledný vzhled šperku, spočívající v kráse odhalených „vrstevnic“.
Technikou Mokume Gane je možno vyrobit nekonečně mnoho nejrůznějších vzorů, přičemž ani dva šperky nebudou shodné, nýbrž jeden každý je jedinečný originál.
Žádné komentáře:
Okomentovat