neděle 21. října 2018

Sušenky porazítkované

Včera jsem zkusila upéct tři druhy sušenek a docela se povedly. Skořicové, kokosové a kakaové. Kdo chce zkusit, může. Recept jsem si našla na netu.

Sušenky skořicové:

250 g hladké mouky
120 g cukru moučky
100 g másla
1 vejce
10 g mleté skořice

Sušenky kokosové:

350 g polohrubé mouky
150 g cukru moučky
130 g másla
2 vejce
1 vanilkový cukr
70 g kokosu

Kakaové sušenky:

350 g polohrubé mouky
150 g cukru moučky
130 g másla
2 vejce
1 vanilkový cukr
10 g kakaa


Přísady smícháme a zpracujeme v těsto. Připravené těsto dáme min. na 2 hodinky do ledničky odpočinout. Poté vyválíme na plát o 3-4 mm a vykrajujeme tvary (já kolečka), porazítkujeme (mám razítka pouze s vánoční tématikou - zatím), dáme na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme při 150-160 stupních Celsia cca 12-15 minut. Necháme vychladnout a uložíme do krabice.

Pekla jsem poprvé, tak jsem tři druhy sušenek dělala z polovin přísad.

A jsou dobré. Pro mě mají první místo skořicové, pak kokosové a kakaové nakonec. Pozor. Kakaové těsto se docela lepí. 




Nový král - prsten Itálie

Do mé sbírky mi přibyl nový král. Jmenuje se Itálie. Ne všem se tenhle typ prstenu musí líbit. Některým se líbí stejně jako mně, jiní se mě s malým úsměškem ptají, jestli to je pohlednice od Lady nebo nějaký papírový obrázek z omalovánky. Pro mě je tenhle prsten absolutně jedinečný, nádherný a když ho mám na ruce, často se na něj dívám a nejraději bych do té krajinky vkročila... Miluji kameny a cením si i práce vynaložené na intarzii. 

Prsten je vyroben mou oblíbenou prodejkyní z Fleru - Izovella. Patří k těm dražším. Obrázek na prstenu je florentská mozaika - intarzie. Florentská mozaika vznikla v 16. století ve Florencii. Můj prstýnek je vyroben z přírodních minerálů. Vznikl dokonalým slícováním tenkých destiček broušených kamenů. Velice důležité pro dosažení efektu obrazu je brát v úvahu strukturu a odstíny kamenů. A efekt malovaného obrázku opravdu vyvolává.

V mozaice jsou použity kameny jako jaspis, malachit, nefrit, serpentin, lazurit, rhodonit, tyrkys...


Náramek mi vyrobila manželova mamka. Použit byl matný onyx, hematitový křížek a nerezový korálek blíženci.



Film: Tiché místo

Včera po oslavě narozenin od maminy jsme se pustili s manželem do hororu. Tiché místo. Nebyl to typ hororu, který jsme očekávali. Myslela jsem, že to bude duchařská lekačka. Tak to ale nebylo. Hlavní roli ve filmu měla skvělá Emily Blunt (všechny filmy s ní, co jsem viděla, se mi líbily) a její manžel John Krasinski, který si zahrál i příšeru, podílel se na scénaři a film režíroval. Sám prý horory moc nemá rád, ale o tomto filmu tvrdí, že to byl nejlepší zážitek s manželkou. 

Ve filmu Tiché místo už podle názvu se moc nemluví. První mluvené slovo uslyšíte až ve 28. minutě ve formě písničky, kterou manželé poslouchají přes sluchátka. Žánrově psychohoror. :-)

A teď něco k ději: V místě, kde manželé se třemi dětmi žijí, už moc dalších lidí není. Protože jsou jak jinak než mrtví. Nikdo z nich nesmí mluvit, vydávat jakékoliv zvuky, nesmí způsobit sebemenší hluk. Přilákalo by to totiž hrozné příšery s ostrými zuby a drápy. Příšery jsou sice slepé, zato sluch mají velice dobře vyvinutý. A jsou rychlé. Ze samotného filmu se nedozvíte, odkud se tyto hrozné bytosti vzaly. Jste rovnou vtaženi do děje, kdy se hlavní hrdinové snaží být potichu a přežít. I když v neustálém strachu.

Aby tomu nebylo málo, hlavní hrdinka je těhotná a porod se už hlásí...

Jedno z dětí je ve filmu hluché. Tato herečka je hluchá i ve skutečnosti.

O filmu se velice pochvalně vyslovil i Stephen King.




Zkuste rodit potichu s příšerou v zádech.









sobota 20. října 2018

Film: Máš ji!

Včera mi nebylo moc dobře, ale přesto jsme si s manželem pustili film. Rozhodovali jsme se mezi hororem nebo komedií. Nakonec komedie zvítězila a stálo to za to. Dívali jsme se na na film Máš ji!. Byla to sranda! Takže doporučuji ke shlédnutí. My se bavili a popíjeli vínečko. Příjemný večer to byl.



A o čem film je?
Skupina pěti přátel od dětství hraje na babu. Hrají ji i v dospělosti, kdy se vždy v květnu navzájem chytají. Jen jeden z nich babu nikdy nedostal, tak se kamarádi rozhodnou, že mu ji konečně předají.